با هم بخوانیم

به گزارش مدیر روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ یکی از بهترین پیشنهاد برای پیشگیری از ویروس کرونا حضور در منازل است. و از جهتی بهترین زمان برای مطالعه است. اما چطور می‌توان مطالعه را برای کودکان لذت بخش‌تر کنیم و  چه نوع کتاب هایی را برای مطالعه انتخاب کنیم.

 جعفر توزنده جانی نویسنده آثار کودک و نوجوان در این باره می‌گوید؛

بهترین کاری که این روزها بچه‌ها می‌توانند انجام دهند خواندن کتاب است. اما پیشنهاد می‌کنم کتاب را در تنهایی نخوانند. بلکه با خانواده بخوانند تا بتوانند  راجع به کتاب‌ها با هم صحبت کنند تا  لذت خواندن دو برابر شود و حتی با این روش کودکان به مطالعه علاقه مند‌تر شوند. البته این نوع کتابخوانی دو کارکرد خوب هم دارد. شما وقتی کتابی را می‌خوانید و درباره‌اش صحبت می‌کنید بیشتر در ذهنتان می‌ماند.  مسئله بعدی این که وقتی با کسی درباره موضوعی صحبت می‌کنیم انگار وارد گفت و گوی دو نفره شده‌ایم. نظر دیگری را می‌شنویم که متفاوت است. آشنا شدن با دیدگاه‌های دیگران زمینه خوبی است که ما با ذهنیت بقیه آشنا شویم و حتی این روش می‌تواند زمینه گفت و گو  ما را با خانواده فراهم کند.

نویسنده «جادوی دژ» افزود: حتما نیاز نیست بچه‌ها کتاب‌هایی را بخوانند که در خانه ماندن  و حال و هوای این روزها را نشان دهد. اکثر کتاب‌هایی که نوشته شده به هر حال ممکن است این کتاب‌ها پایان زیاد خوشی نداشته باشند.

چه داستان‌های رئال و چه فانتزی مطمئنا بچه‌ها را تقویت می‌کنند تا این شرایط را تحمل کنند و دوام بیاورند. همانطور که در اکثر داستان‌ها قهرمان موفق می‌شود دشمنش را شکست بدهد این نوع داستان‌ها  به طور ناخود آگاه بچه‌ها را متوجه می‌کنند که این شرایط به پایان می‌رسد و ما حتما وارد شرایط بهتری می‌شویم . هر کسی سلیقه‌اش با دیگری متفاوت است. ممکن است یکی رمان فانتزی دیگری داستان واقع گرا و یکی هم به کتاب‌های علمی علاقه‌مند باشد.

  نویسنده کتاب «مهمانی دیوها» گفت: اعتقاد دارم خود بچه‌ها کتاب‌هایشان را انتخاب کنند. خوشبختانه امکانات خیلی خوبی موجود است. در صفحات ثابت ناشران مختلف، گروه‌ها و کانال‌های مختلف فضای مجازی کتاب‌ها به طور کامل معرفی شده‌اند. وهمچنین فهرست‌های خیلی خوبی است مثل «لاک پشت پرنده»، «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» و «انتشارات مدرسه» که سالیان سال است در این زمینه فعال است ودسترسی به کتاب‌هایش سخت نیست. گروه‌های سنی و موضوعات را  هم مشخص کردند. در حال حاضر هم خیلی جاها این امکان را فراهم کردند که به صورت دانلود هم می‌توانند بچه‌ها کتاب را بخوانند.