کاموس:حکیمی در «پیام محبت» قصد ترسیم محبت به عنوان جوهره تمام ادیان الهی را دارد

به بهانه انتشار یکصد و هشتاد و پنجمین کتاب محمود حکیمی، با حضور نویسندگان، مولفان و پژوهشگران ادبی و فعالان فرهنگی، از نیم قرن تلاش این نویسنده کودکان و نوجوانان در فرهنگسرای خاتم (ص) تجلیل شد.

رونمایی از کتاب «پیام محبت» و تجلیل از نیم قرن تلاش محمود حکیمی

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای خاتم (ص) ویژه برنامه محفل مقتل و آیین رونمایی از کتاب «پیام محبت» تازه‌ترین اثر داستانی انتشار یافته محمود حکیمی، عصر چهارشنبه اول آبان با حضورغلامرضا امیرخانی مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حمیدرضا شاه آبادی مدیرعامل انتشارات مدرسه، مهدی کاموس نویسنده، منتقد ادبی و پژوهشگر ادبیات، محمدصادق دهنادی رئیس فرهنگسرای خاتم (ص) و مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه ۱۸، مدیران امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، روحانیون و جمعی از نویسندگان و فعالان فرهنگی در سالن »خانه دوست» این فرهنگسرا برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پس از تلاوت قرآن کریم رئیس فرهنگسرای خاتم (ص) ضمن خوشامدگویی به مدعوین، درباره انگیزه برگزاری این مراسم گفت: بیش از نیم قرن تلاش خستگی ناپذیر استاد محمود حکیمی در خلق آثار ادبی ماندگار و متعهدانه و انتشار یکصد و هشتاد و پنجمین اثر ایشان با نام «پیام محبت» انگیزه‌ای است که ما را در اینجا گردهم آورده است.

قصه‌گویی همچنان قوی‌ترین ابزار آموزش شناختی است

محمدصادق دهنادی افزود: خیلی از ما با هدف خدمت می‌آییم و می‌رویم اما مصداق «العلماء باقون ما بقی الدهر» آنانی هستند که با خلق آثار ماندگار، اندیشه‌های متعالی خویش را در هستی ماندگار می‌کنند و استاد حکیمی نیز نمونه بارزی از چهره‌های ماندگار فرهنگ و هنر ایران زمین است.

وی با اشاره به نامگذاری کتابخانه‌ای به نام استاد حکیمی در محل فرهنگسرای خاتم (ص) اظهار داشت: ۱۶ سال پیش که این فرهنگسرا با رویکرد تخصصی نوجوان فعالیت می‌کرد، کتابخانه خود را به نام کسی مزین کرد که حق بزرگی بر حوزه ادبیات کودک و نوجوان دارد و پس از گذشت سال‌ها هم چنان شاهد حضور گرم ایشان در این محیط فرهنگی هستیم.

رئیس فرهنگسرای خاتم (ص) با تاکید بر اهمیت داستان در موضوع آموزش شناختی گفت: بر اساس یک تحقیق جهانی در سال ۲۰۱۷ از میان ابزارهای شناختی رسانه‌ها، داستان قدرتمندترین ابزار آموزشی معرفی شده است. البته ما خیلی قبل‌ترها به نیکی دیدیم، که پروردگار نیز در کتب آسمانی برای انتقال حکمت از زبان داستان و روایت استفاده کرده است.

وی با بیان اینکه ظرافت کارنامه محمود حکیمی این است که هم داستان می‌نویسد و هم مخاطب هدفش دشوارترین مخاطب یعنی نوجوانان است، افزود: نویسندگی برای کودکان و نوجوانان به گونه‌ای که با زبانی ساده و شیوا آنان را با مفاهیمی متعالی همچون ظلم‌ستیزی و عدالت‌طلبی آشنا و اقناع کند، کار هرکسی نیست. از این منظر جای خالی داستان‌نویسی برای نوجوانان در فرهنگ کتابخوانی محسوس است، اما استاد حکیمی با بیش از نیم قرن و با خلق ۱۸۵ اثر ماندگار به خوبی از پس این کار دشوار برآمده و در سن ۷۵ سالگی هم چنان باورمندانه و توانمند برای نسل‌های امروز و فردا می‌نویسد. در واقع با توجه به تاثیر عادات و افکار دوره نوجوانی در تمام عمر از جامعه‌ای که نویسندگان آن برای نوجوانان می‌نویسند، می‌توان انتظار کتابخوان شدن داشت وگرنه اگر سمت و سوی ادبیات به سمت فرمایشی و جشنواره‌ای بود و از نوجوان غافل شد، امیدی به فرهنگ کتابخوانی آن جامعه نیست.

  

کاموس: محمود حکیمی سال‌ها از جامعه خود جلوتر ایستاده

در این مراسم همچنین مهدی کاموس نویسنده، منتقد ادبی و پژوهشگر و مولف زندگینامه و آثار استاد حکیمی در سخنانی با اشاره به جایگاه برجسته محمود حکیمی در ادبیات کودکان و نوجوانان گفت: از میان ۴۰ کتابی که تالیف کرده‌ام، بهترین آنها را چند اثری می‌دانم که با همکاری استاد حکیمی یا درباره ایشان نوشته‌ام.

وی افزود: ۲۲ سال پیش که در انتشارات مدرسه فعالیت می‌کردم در یک دیدار با استاد محمود حکیمی آشنا شدم و از آن روز از ایشان جدا نشده و در کنار ایشان درس‌ها آموخته‌ام. استاد حکیمی همیشه به ما سفارش می‌کرد اگر حرفی برای گفتن دارید از طریق داستان به دیگران انتقال دهید.

کاموس با تمجید از نگاه عدالت‌جویانه و دین‌مدارانه محمود حکیمی در خلق آثار ادبی برای نوجوانان حتی قبل از انقلاب اظهار داشت: در دورانی که عرصه نویسندگی در خدمت طرح مباحث روشنفکرمابانه غربی بود استاد حکیمی «اشراف‌زاده قهرمان» را با نگاه و محور ظلم‌ستیزی و حق‌طلبی خلق کرد و آثاری مبتنی بر آموزه‌های اسلامی نوشت. ایشان در آثار خود نگاه به انسان در تراز جهانی را از دهه ۴۰ تا امروز حفظ کرده و امروز اگر کتاب «پیام محبت» نوشته می‌شود درصدد روشنگری پیام جهانی و انسانی حضرت رسول (ص) است و موضوع داستان با طرح دوستی میان شیعه و سنی فارغ از اقدامات ضد دینی وهابیون و تکفیری‌ها، قصد ترسیم محبت به عنوان جوهره تمام ادیان الهی را دارد. او البته ده‌ها سال قبل از داعش و تکفیری‌ها این مشکلات را پیش بینی می‌کرد و در واقع خیلی جلوتر از زمان خود ایستاده بود.

امیرخانی: کار حکیمی گره‌گشایی برای جوانان است

غلامرضا امیرخانی، مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در این مراسم ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی با اشاره به کتاب «ابوالشهدا حسین بن علی» نوشته عباس محمود عقاد، نویسنده مصری اظهار داشت: عقاد می‌گفت کلید شخصیت امام حسین (ع) عزت بود و من معتقدم شخصیت و زندگی هر انسانی کلیدی دارد که مسیر او را مشخص می‌کند.

وی افزود: به اعتقاد بنده زندگی ادبی و شخصیت استاد حکیمی ۲ کلید دارد. کلیدی که از نیم قرن پیش با آثاری همچون سلحشوران علوی، سوگند مقدس، طاغوت و دیگر آثار ایشان دری را به سوی آزادیخواهی، ظلم‌ستیزی و مبارزه با استعمار گشود و کلیدی که امروز با مودت و محبت در کتاب ارزنده‌ای هم چون «پیام محبت» راهگشای اندیشه نسل نوجوان و جوان است.

امیرخانی با ستایش از ۳۰ سال معلمی و ۵۰ سال نویسندگی محمود حکیمی گفت: استاد حکیمی یک عمر معلمی کرده و قلم زده است و هزاران نفر شیفته شخصیت و مرام والای ایشان هستند که در میان آنان بزرگان بی‌شماری را می‌توان یافت، اما حکیمی متواضعانه از کنار تمجیدها می‌گذرد چرا که فرزند خانواده‌ای محروم در محله‌های جنوب شهر بوده و هیچ گاه تعلق خود را به محرومین فراموش نکرده و در تمام آثارش دفاع از محرومین را می‌بینیم. هم چنین توجه دادن به اهل بیت (ع) و گره گشایی از ذهن نوجوانان اهدافی است که حکیمی تمام عمر خود را صرف آن کرده است.

حکیمی: پیام‌آور محرومیت بچه‌های جنوب شهر هستم

محمود حکیمی نیز در سخنانی ضمن قدردانی از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در برگزاری این مراسم گفت: من خود را شایسته این تعاریف نمی‌دانم و مرهون تمام بزرگوارانی هستم که مرا در این مسیر یاری کرده اند.

وی افزود: هم‌اکنون در حال نگارش کتابی درباره استاد جلال‌الدین همایی هستم که با وجود شخصیت عظیم علمی و ادبی تمام عمر در خدمت محرومین بودند.

حکیمی ادامه داد: من متولد جنوب شهر هستم و در تنگدستی بسیار اما در سایه تربیت والدینی معتقد به آموزه‌های اهل بیت (ع) بزرگ شدم. با چنین تربیتی در سن ۱۵ سالگی در هیأت‌ها درباره ظلم‌ستیزی امام حسین (ع) سخنرانی می‌کردم و با همین نگاه از سنین جوانی شروع به نویسندگی کرده و ۵۰ سال با این باور نوشته‌ام و معتقدم ما هرچه داریم از اهل بیت (ع) است.

وی افزود: یکی از افتخارات من این است که در میان بچه‌های جنوب شهر هستم و بوده‌ام و مایه مباهات من است که نامم بر کتابخانه‌ای است که سال‌ها میزبان نوجوانان و جوانان جنوب شهر بوده است.

در پایان این مراسم با حضور غلامرضا امیرخانی، حمیدرضا شاه‌آبادی، مهدی کاموس و محمدصادق دهنادی ضمن رونمایی از کتاب «پیام محبت» با اهدای لوح تقدیر از سوی سرپرست سازمان فرهنگی هنری و هدایایی فرهنگی، از نیم قرن تلاش ادبی و روشنگرانه محمود حکیمی در عرصه ادبیات کودک و نوجوان تجلیل شد.

خوانش بخشی از کتاب «پیام محبت» توسط رویا صدیق از گویندگان رادیو، از دیگر بخش‌های این برنامه بود که به اشتراک گذاشته ایم.