رمان دریایی و جهانگردی «کشتی سیراف» نوشته علی‌اکبر والایی از طرف انتشارات مدرسه منتشر و روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار گرقت.


به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه: داستان پرفراز و نشیب «کشتی سیراف»، داستان دریانوردان و ناخدایان ایرانی در زمان گذشته است. زمای که سیراف یک شهر مهم تجاری همتای شانگهای چین در جنوب ایران بود و با شانگهای آن زمان در تجارت بودند. سیراف قدمت چند هزار ساله دارد که در اثر زلزله مدفون شده است که باستان‌شناسان فرانسوی این شهر را کشف کرده‌اند. این شهر نشان از تمدن دینی و تاریخی دارد. .به گفته والایی:«کشتی سیراف روایت داستانی مشکلات مردان در زمان وجود تجارت در شهر سیراف است. مشکلاتی که مردان بر انها غلبه می کردند تا بتوانند تجارت کنند. در کشتی سیراف بخشی از مطالعات شهر سیراف و ناخدایان ایرانی را برای رده سنی نوجوان و جوان نوشتم. اما از طرف بزرگسالان هم بازخوردهای خوبی داشتم».
او درباره ایده واستفاده منابع برای نوشتن این کتاب گفت:« منابعی که در دسترس داشتم راجع به دریانوردان ایرانی، راجع به خیلی سال‌های دور بود که سیاهان غربی، هندی و چینی راجع به ناخدایان ایرانی و تجار نوشته بودند. در واقع این سوژه را از آن‌ها الهام گرفتم و نوشتم».
در متن کتاب آمده است«فایده‌ای ندارد ناخدا ماهان! مهار کشتی، دیگر از دست ما خارج شده، شما باید کشتی را غرق کنید!»و…
ملوان دیگری فریاد زد:«ما غرق شدن در آب را بر سوختن در آتش ترجیح می دهیم».
ناخدا با خشم غرید:«الحق که شما آدم‌های ضعیفی هستید! هنوز که کشتی آسیبی ندیده است.»
بنابر این گزارش؛ از دیگر آثار والایی که در انتشارات مدرسه چاپ شده است می‌توان به مجموعه داستان«مشق خاکی»، داستان بلند «غریب دریا»، رمان «فرزندان صحنه»، رمان تاریخی «باد در گیسوان آتش» و مجموعه داستان «خلوت معبد» اشاره کرد.
«کشتی سیراف» در ۸۸ صفحه و با قیمت ۱۱۰۰۰ تومان در فروشگاه‌های سراسر کشور و فروشگاه مجازی انتشارات مدرسه در دسترس مخاطبان قرار دارد.

برچسب ها: