نقد و بررسی «فولکلور کودکان» منتشر شده در انتشارات مدرسه

7 ماه پیش

نمایان کردن سهم کودکان در فرهنگ فولکلور و عامه

اسدالله شعبانی در نشست نقد و بررسی کتاب «فولکلور کودکان» گفت: ما باید هوشمندانه از لالایی‌ها استفاده کنیم چون آن‌ها مویه‌ها و ناله‌های مادران و اندوه‌بارند و به بچه‌ها ضرر می‌رسانند و اگر کودک آرام می‌شود فقط به‌دلیل صدا و آغوش مادر است.

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)نشست نقد و بررسی کتاب «فولکلور کودکان» به قلم جواد رسولی از انتشارات مدرسه با حضور حسن ذوالفقاری، اسدالله شعبانی، جواد رسولی و سیدعلی کاشفی خوانساری عصر چهارشنبه (۵ دی‌ماه ۱۳۹۷) در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد.

سیدعلی کاشفی خوانساری در این نشست به ارائه توضیحاتی درباره کتاب پرداخت و گفت: این کتاب مجموعه ۷ مقاله است که هرکدام به نوعی به مبحث فولکلور کودکان می‌پردازند و هرکدام از این مقالات پیش‌تر در همایش‌ها و سمینارهای تخصصی ارائه و منتشر شده‌اند.

این نویسنده و منتقد ادبی در ادامه به پیشنه ادبیات کودک اشاره کرد و گفت: وقتی بحث ادبیات کودک مطرح می‌شود این پرسش مقدماتی ایجاد می‌شود که ریشه‌های ادبیات کودک و نوجوان کجاست؟ برخی ادبیات کودک را موضوعی جدید و مدرن می‌دانند همانگونه که مفهوم کلی‌تر و ابتدایی‌تر کودکی را مفهومی مدرن می‌دانند و پاسخ به این سوال که آیا ادبیات کودک پیشینه‌ای دارد را سؤالی غیرضروری و بدون پاسخ می‌دانند و سابقه ادبیات کودک را به پس از مدرنیسم می‌دانند.

کاشفی خوانساری افزود: افراد دیگری هم هستند که در ادبیات کودک رد پاها و نشانه‌هایی مربوط به کودکان و ادبیات رسمی و کلاسیک در جهان ازجمله در ادبیات کلاسیک فارسی یافته‌اند. ازجمله قدیمی‌ترین تلاش‌هایی که در این حوزه شده می‌توان به مقالات سیروس طاهباز و عباس یمینی‌شریف اشاره کرد که پیشینه ادبیات کودک و نوجوان را در ادبیات کلاسیک جست‌وجو کرده‌اند اما نگاه دیگری هم وجود دارد که این دو نگاه را رد نمی‌کند اما پذیرش بیشتری نسبت به آن وجود دارد و آن هم جست‌وجوی ریشه‌های ادبیات کودک و نوجوان در ادبیات فولکلور است. به گمانم شاید نخستین کتابی که مبتنی بر گردآوری یافته‌های شفاهی با تاکید بر ادبیات کودک باشد، این کتاب است. متن کامل نقد و بررسی در لینک زیر:

http://www.ibna.ir/fa/doc/report/269747

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه