امتیازی نسبت به ناشران دیگر برای حضور در مدارس نداریم

پیرو ادعای مدیر یکی از ناشران کمک‌آموزشی مبنی بر توزیع کتاب‌های کمک‌آموزشی از طریق انتشارات مدرسه (ناشر وابسته به وزارت آموزش و پرورش) در مدارس، این موسسه انتشاراتی، طی بیانیه‌ای به این ادعا واکنش نشان داد. متن بیانیه به شرح زیر است:

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ «شب گذشته در گفت‌وگویی که از رسانه ملی پخش شد، مدیر یکی از موسسات انتشار کتاب‌های کمک‌آموزشی، برای بار دوم مدعی شد که انتشارات مدرسه به‌عنوان بازوی انتشاراتی وزارت آموزش و پرورش، نسبت به تولید کتاب‌های کمک‌آموزشی و توزیع آن در مدارس اقدام می‌کند . با توجه به تکرار این ادعا، انتشارات مدرسه لازم می‌داند به منظور تنویر افکار عمومی نکاتی را متذکر شود:

۱- انتشارات مدرسه از ابتدا با هدف پشتیبانی از برنامه درسی ملی تأسیس شده و سیاست‌گذاران آن در پی تولید آثاری بوده‌اند که مفاهیم آموزشی را در ذهن دانش‌آموزان تعمیق بخشد و موجب گردد که دانش‌آموزان مطالب ارائه شده در کتاب‌های درسی را درونی کرده و در زندگی روزمره خود به‌کار بندند. با این هدف آنچه مبنای عمل در تولید کتاب‌های این مؤسسه بوده، روح برنامه درسی و نه متن کتاب‌های درسی است. در چنین شرایطی، محتوای کتاب‌های درسی به‌جای آن‌که در کتاب‌های تست و کنکور ارائه شود در قالب‌های متنوعی چون داستان و رمان، شعر، کتاب‌های علمی آموزشی، دایره‌المعارف‌ها و … عرضه می‌شود.

۲-  مفهوم کتاب کمک‌آموزشی در انتشارات مدرسه، تداعی‌کننده کتابی است که به یادگیری بهتر و تعمیق و تکمیل آموخته‌ها مطابق با اهداف سند تحول آموزش و پرورش در نظام جمهوری اسلامی ایران‌، و همچنین رفع اختلالات یادگیری کمک کند. کتاب‌های سوال و تست و … بی شک در این معنی جایی ندارند.

۳- در سال‌های گذشته، مجموعه کتاب‌هایی تحت عنوان کتاب‌های کار در این موسسه با شمارگان پایین منتشر شده‌اند که حاوی سوالات بدون پاسخ بوده‌اند و هدف از آن‌ها، کمک به معلمان در انجام برنامه‌های تمرین کلاسی و طرح سوال برای امتحانات بوده است. از نیمه دوم سال ۹۶، تولید این کتاب‌ها نیز در انتشارات مدرسه متوقف شده و در سال جدید و با توجه به سیاست‌های جدید موسسه، تولید کتاب کار به‌طور کلی از برنامه انتشارات مدرسه خارج شده است.

۴- انتشارات مدرسه، هیچ امتیازی نسبت به ناشران دیگر برای حضور در مدارس ندارد، مگر اطمینانی که اولیاء و مربیان مدارس به محتوای کتاب‌های آن دارند. این اعتماد موجب شده که با تشکیل مجموعه پخش مدرسه، این مؤسسه کتاب‌های مورد تأیید دیگر ناشران را در نمایشگاه‌های مختلف خود توزیع کرده و پُلی برای راهیابی دیگر ناشران به صحن مدارس جمهوری اسلامی ایران باشد.»

 مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان (انتشارات مدرسه)