چه کتابی بخریم

8 ماه پیش

محمدرضا یوسفی

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه: یوسفی از نویسندگان و نظریه‌پردازان ادبیات کودکان و نوجوانان است که بیش از چهل سال است به طور جدی وارد این عرصه شده است. دغدغه اصلی این نویسنده چگونگی انتخاب کتاب برای کودکان و نوجوانان است به خصوص در روز کتاب و کتابگردی که خیلی از اولیاء به همین مناسبت به همراه فرزندانشان به کتاب‌فروشی‌ها می‌‌روند. او معتقد است:« خرید کتاب بیشتر برمی‌گردد به گروه سنی. به نظر من باید در چنین روزی کسی باشد که بتواند برای اولیاء توضیح بدهد. البته منظور من فقط این روز خاص نیست. باید در کتابفروشی کتابداری آگاه یا منتقد و نویسنده‌ای باشد تا برای خانواده‌ها در مورد کتاب‌ها توضیح بدهد. چون اغلب اولیاء نسبت به کتاب‌ها شناخت ندارند و به طور حجمی به دلیل این مراسم یک سری خرید می‌کنند. به نظر من کسانی باید در کتابفروشی باشند و مسلط به کتاب‌ها و گروه‌های سنی باشند. خوشبختانه انتشارات مدرسه برای همه گروه های سنی و همچنین در همه حوزه ها کتاب دارد.
اما به طور کلی پیشنهاد من این است که در بخش رمان کوکی نوشته فیلیپ پولمن. ترجمه‌ی فرزاد فربد، نشر پنجره برای نوجوانان تهیه کنید. این کتاب چون روایت، قصه، سبک و تکنیک دارد خیلی خوب است.
از پک رمان‌های نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم استفاده کنید. این پک شامل رمان‌های خوبی است. امکان دارد بعضی‌ها ضعیف باشد اما در کل خوب هستند. تا به حال ۴۰ الی۵۰ جلد چاپ کرده‌اند. به نسبت رمان‌های تألیفی که در حال حاضر برای بچه‌ها در بازار نشر موجود است بسیار خوب هستند.
در دسته کتاب‌های تئوری، کتاب «رمانتسیسم» برای معلمان و مربیان. کتاب«ادبیات مذکر» نوشته معصومه انصاریان که هر دوازجمله کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند. انتشارات مدرسه دو کتاب نظری دارد با نام« بچه‌ها می‌توانند قصه بگویند» نوشته ابوالفضل همتی که از کارهای خوبی هستند.
درزمینه ترجمه هم کتاب‌های فراوانی در بازار یافت می‌شود که انتخاب کتاب خوب به نظر شانسی است».

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه