کتاب درسی نباید تنها منبع یادگیری باشد

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مهمترین رویکردها و برنامه های این معاونت در سال تحصیلی جدید گفت: در معاونت ابتدایی چند رویکرد اساسی مد نظر است که یکی از آنها احترام گذاشتن به معلم و ارتقاء سطح توانمندی های او است. ما در این راستا طرح «کارآمد» را در سال گذشته در سه استان (خراسان شمالی- اصفهان- آذربایجان شرقی) کلید زدیم تا معلم ها به جای آموزش ضمن خدمتی که می دیدند و عملا کارایی لازم را نداشت، خودشان اعلام کنند به چه برنامه های آموزشی نیاز دارند و برای این برنامه هم روش های نوینی برای آموزش پیش بینی کردیم و حتی ارزشیابی ها نیز در این طرح سنتی نیست.

اجرای طرح «کارآمد» در ۸ استان

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید این طرح در ۸ استان کشور اجرا می شود و هماهنگی ها صورت گرفته است تا مرکز نیروی انسانی گواهی لازم را در این باره صادر کنند، بیان کرد: این مرکز تا کنون با این طرح همکاری داشته اند اما نه به آن اندازه ای که تعهد کرده بودند. هماهنگی های اداری برای اجرای طرح های جدید زمان می برد.

امسال نیز پیک نوروزی نخواهیم داشت

حکیم زاده با بیان اینکه رویکرد اساسی دیگر این معاونت این است که تربیت در دوران کودکی، مناسب دوران کودکی و همراه با بازی و فعالیت های هنری باشد، اظهار کرد: جایگزینی تکالیف روتین پیک نوروزی و مشق شب را با تکالیف مهارت محور جایگزین کردیم چرا که معتقد هستیم رونویسی صرف کتاب های درسی یادگیری نیست و حتی مشکل ایجاد می کند. امسال نیز بنا داریم تکلیف نوروزی را با طرح قصه و داستان نویسی جایگزین کنیم.

معلمان با ابتکار عمل در کلاس های پر تراکم می توانند به حذف مشق شب کمک کنند

وی در پاسخ به این پرسش که عملا با این بند از مصوبه جایگزینی تکالیف مهارت محور به جای مشق شب در مدارسی که ۲۶ دانش آموز و کمتر از آن در هر کلاس محصل داشته باشند، بسیاری از مدارس دولتی با میانگین ۴۰ دانش آموز در کلاس درس از این طرح کنار گذاشته می شوند، گفت: بسیاری از مدارس ما تراکم پایین دارند خصوصا در روستاها و شهرهای کوچک. اما در هر حال می پذیریم که تراکم بالا در کلاس های درس یک مانع اساسی برای طرح های ماست و امیدواریم مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش که نباید کلاسی بیش از ۲۶ دانش آموز داشته باشد توسط اداره امور استخدامی کشور مورد توجه قرار بگیرد و مبنای تامین نیروی انسانی واقعی در آموزش و پرورش شود.

معاون آموزش ابتدایی با بیان اینکه در مدل ارزشیابی توصیفی که امروزه در مقطع ابتدایی اجرا می شود، در فرایند یادگیری این معلم است که مسئول یادگیری دانش آموزان است و نه خانواده، ادامه داد: معلمانی که بتوانند با ابتکار عمل در همان کلاس های پر جمعیت بر تکالیف درسی دانش آموزان نظارت کنند، می توانند در این طرح مشارکت را بالا ببرند. ترجیح ما این است که حداقل تا سال سوم ابتدایی هیچ دانش آموزی تکلیفی را به خانه نبرد.

کتاب تنها منبع یادگیری نیست

وی که مسئول تنظیم اهداف تحصیلی دوره ابتدایی نیز هست، درباره اینکه آیا این اهداف تغییراتی در کتاب های درسی ابتدایی ایجاد می کند یا خیر نیز گفت: اگر بخواهیم تخصصی به این موضوع نگاه کنیم باید بگویم که ما یک سند تحول بنیادین داریم با زیرنظام هایی که باید شکل بگیرد و یکی از این زیر نظام ها سند درس ملی را عملیاتی می کند. بعد از آن اهداف در دستور کار است که بر اساس اهدافی که تهیه شده است ذکر شده است که مواد و وسایل و منابع یادگیری باید متعدد باشد که یکی از آنها کتاب های درسی است.

حکیم زاده اضافه کرد: اما به نظر می رسد در گذشته به این شکل عمل نشده است و کتاب ها تالیف شدند و بعد اهداف نوشته شده است. بر اساس اهداف دوره ابتدایی باید متناسب سازی در کتاب های درسی رخ دهد و ما مایل هستیم این تفکر که کتاب درسی به عنوان تنها منبع یادگیری قید می شود، از دور خارج شود چرا که در نظام های پیش رو در دنیا دیگر کتاب تنها و مهمترین منبع یادگیری نیست. باید نسبت به منابع یادگیری دید وسیعی داشته باشیم. در غیر این صورت این فروکاستن تربیت در ابعاد مختلف را به ارمغان می آورد.