تا سال ۱۴۰۰ کتاب جدیدالتالیفی نخواهیم داشت

8 ماه پیش

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه ، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی؛ دکتر حیدر تورانی در شورای هماهنگی بررسی پیش نویس زیرنظام « برنامه درسی ملی» که صبح روز یکشنبه ۲۸ مردادماه ۹۷ با حضور مدیران کل و کارشناسان بخش های مختلف حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش در سالن اجتماعات برگزار شد، با اشاره به تاثیر پذیری همه بخش های وزارت آموزش و پرورش از برنامه های سازمان پژوهش، افزود: مصرف کننده اصلی تولیدات سازمان پژوهش، همه بخش های وزارت آموزش و پرورش هستد. لذا برای موفقیت برنامه ها نیاز به هماهنگی، مشارکت و هم افزایی همه بخش هاست.

وی اضافه کرد: در این راستا ۳ استراتژی مهم ماندگاری، انطباق بسته آموزشی با سند تحول و پایدارسازی کتاب درسی دنبال می شود که این ۳ استراتژی با ۳راهبرد مرزگستری، چابُک سازی و سیاست چند تالیفی محقق می شود.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشیدر تشریح دلایل انتخاب این استراتژیها اضافه نمود: از سال ۹۰ که نظام آموزشی ۳-۳-۶ با شتاب مورد تصویب قرار گرفت مقرر شد، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی هرسال نسبت به تغییر و هم سوسازی محتوای کتب درسی ۲ پایه تحصیلی اقدام نماید. لذا در سال اول هم سوسازی کتاب های درسی پایه اول و تالیف کتب پایه ششم، در راستای اهداف سند تحول در دستور کار قرار گرفت و از آن پس هرسال کتاب های درسی ۲ پایه تحصیلی همسو با سند تحول تغییر یافت و امسال با تالیف کتاب های پایه دوازدهم این اقدام به پایان می رسد و تا سال ۱۴۰۰ کتاب جدید التالیفی نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر ضرورت نقد و بررسی محتوای کتاب ها در جلسات مختلف کارشناسان و صاحب نظران، افزود: چون مشخص شد برخی تولیدات با اهداف و راهبردهای سند تحول منطبق نیست، لذا برآن شدیم تا ماندگاری محتوا، انطباق بسته آموزشی و پایداری کتاب درسی را در دستور کار قرار دهیم.

دکتر تورانی با تشبیه اقدامات سازمان پژوهش به یک تیم کوهنوردی، تصریح کرد: ما همه یک تیم هستیم. در مسابقات تیمی، نتیجه مسابقه را نفر «آخر» تعیین می کند، زیرا نفرات «پیشگام» باید صبرکنند تا آخرین نفر هم برسد، آنگاه پرچم پرافتخار فتح قله را به نام تیم برافرازند.

وی با اشاره به ضرورت هماهنگی در تدوین و اجرای ۶ زیر نظام سند تحول، اضافه کرد: باید کار ها را از آغاز «درست» انجام داد. اگر شما که مصرف کنندگان واقعی محصولات تولیدی سازمان پژوهش هستید، از ابتدا در تدوین برنامه ها حضور داشته و بر اجرای آن همت بگمارید، یقینا موفق ترخواهد بود. بدون حضور وکمک شما برنامه ها به سرانجام درستی نمی رسد.

معلم یا مدیر ناآگاه و آموزش ندیده و توجیه نشده بهترین محتوا را ضایع می کند. اما معلم با تجربه و آگاه با تکیه بر دانش خود می تواند نقایص احتمالی کتاب را جبران نماید. لذا باید همه عناصر این سیستم به گونه معقول و منطقی به هم گره بخورد، تا سیستم بتواند در جهت اهداف تعیین شده حرکت نماید.

وی در پایان توصیه کرد: خودتان را دست کم نگیرید. ما بازوان اجرایی و ترجمان سیاست های وزیر هستیم. لذا دست در دست هم نهیم به مهر* میهن خویش را کنیم آباد.

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه