آثار جدید مهدی ضرغامیان برای کودکان و نوجوانان در راه است

1 سال پیش

مجموعه‌ای دوگانه‌سوز

مجموعه هشت جلدی « طبیعت را بشناسیم» از ضرغامیان نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان  در انتشارات مدرسه چاپ و روانه بازار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ ضرغامیان درباره این مجموعه گفت:« طبیعت را بشناسیم  مجموعه هشت جلدی است که با همکاری مهناز عسگری برای چاپ در انتشارات مدرسه ترجمه کرده‌ایم و حدود یک سال پیش تحویل ناشر داده‌ایم. این مجموعه کار یک نویسنده سوییسی به نام «رونه متلر»، نقاش و تصویرساز است. این نقاش  سراغ گوشه‌هایی از طبیعت رفته و آن منطقه‌ها را تصویرسازی کرده است. یعنی آن منطقه را با تمامی جزئیات نقاشی کرده به طوری‌که انگار  عکس گرفته است . کتاب را که ورق می زنیم و کم‌کم به جلو می‌رویم از پرس پکتیوی  که داشته شروع می‌کند به تیکه تیکه باز شدن. یعنی  تصویر‌ها را درشت می‌کند با نقاشی‌ای که می‌کشد. در نهایت  تمام جزئیات در تصاویر نشان داده می‌شود.  مثلا شما  در تصویر اول تکه‌ای از کوه را می‌بینید بعد تصویر بزرگتر شده و شما مثلا تکه‌ای از دامنه کوه را می‌بینید. همین طور تصویر بزرگتر می‌شود و جزئیات را می‌بینید مثلا یک گیاه خاص یا حیوان و یا پرنده‌ای یا حتی مارمولکی  که روی تخته سنگ نشسته است را مشاهده می‌کنید. کتاب در کنار هر کدام از این تصاویر خاص شروع می‌کند به ارائه دادن اطلاعات درباره جزئیات.  مثلا در مورد مارمولکی که روی سنگ نشسته است اطلاعات می‌دهد که کجا زندگی  می‌کند و چطور زندگی می‌کند و چرا روی تخته سنگ نشسته است».

این مترجم درمورد محتوای برخی از جلد‌ها ادامه داد:« یک جلد از این مجموعه درباره آب است و  سه جلدش درمورد زمان است یعنی به زمان در طبیعت پرداخته است. به این صورت که  یک منظره مشخص را در یک جلد انتخاب می‌کند و و این منظره را در بیست و چهار ساعت با  تصویرسازی نشان می‌دهد. مثلا از چهار صبح منظره را با همه جزئیات می‌کشد و نشان می‌دهد. بعد از دوساعت دیگر همان منظره را دوباره  می‌کشد، نور بیشتر شده ، رفت و آمد جانوران و آدم‌ها بیشتر شده است. در واقع تغییر تحولات همان بخش را در ساعت‌های مختلف با تصویر نشان می‌دهد. همین طور ادامه دارد تا به صبح روز بعد می‌رسد. دریک جلد طبیعت را در بیست و چهار ساعت نشان داده است و در یک جلد دیگرش گوشه‌ای از طبیعت را انتخاب می‌کند و در چهار فصل سال نشان می‌دهد و جلد دیگرش حرکت آب را در طبیعت نشان می‌دهد و سرانجام یکی از جلدهای این کتاب درباره درخت است. زندگی و اجزای درخت و نقشی که در زندگی آدم‌ها و جانوران و خود طبیعت دارد و… همه این‌ها با تصویرسازی‌هایی که واقعأ شاهکارند نشان داده می‌شوند».

  • [زنگ اخلاق کتاب جدیدم است که برای چاپ در انتشارات مدرسه
  • آماده کرده‌ام و در حال حاضر در مرحله صفحه‌آرایی است.
  • در مورد این کتاب می‌توانم بگویم  عملاً به یک شکلی آموزش اخلاق است.
  • این کتاب می‌تواند کاربرد آموزشی داشته باشد.]

او در مورد مدت زمانی طولانی چاپ این کتاب توسط ناشر گفت:«  هر هشت جلد این مجموعه را در تابستان گذشته  به ناشر تحویل دادیم.  اما انتشارات مدرسه تصمیم گرفت امتیاز مجموعه را از ناشر اصلی بخرد و خب خریدن این امتیاز هم در  روزگار فعلی و گرفتاری‌هایی که وجود دارد غیر قابل پیش بینی بود.  برای من هم مهم خرید امتیاز بود و به دنبال این نبودم که کی چاپ خواهد شد. به هر حال خوشحالم  که بعد از مدت‌ها  این امکان فراهم شد تا بتوانند این امتیاز را خریداری کنند».

این نویسنده در مورد مخاطب این مجموعه افزود:« با توجه به تصویرهایی که مجموعه « طبیعت را بشناسیم»  دارد  فکر می‌کنم از بچه‌های ۷ ساله تا  پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها  و جدهای اجداد ۹۸ ساله‌شان می‌توانند  این مجموعه را بخوانند، تماشا کنند و لذت ببرند.  به قول صنعتی‌ها این مجموعه دوگانه سوز است. در واقع هم بزرگسالان و هم خردسالان می‌توانند از آن استفاده کنند».

ضرغامیان که نگاهی متفاوت در انتخاب کتاب داشته در این مورد اضافه کرد:«دلیل‌های زیادی برای انتخاب کتاب دارم. در وهله اول متاسفانه در حال حاضر مردم  و بچه‌های ما با طبیعت خیلی خیلی بیگانه شده‌اند و ما خودمان را در طبیعت نمی‌بینیم، بیشتر در شهر می‌بینیم و طبیعت‌مان هم طبیعت مجازی است یعنی اگر بخواهیم ردی از طبیعت را در زندگی‌مان ببینیم بیشتر در پارک‌ها می‌بینیم نه خود طبیعت. در عین حال ارتباط ما با طبیعت، ارتباط دوستانه‌ای نیست. هر جا که می‌رسیم بلافاصله خراش عمیقی بر طبیعت می‌اندازیم چه بر گیاهانش، جانورانش، آبش و خاکش و.. در واقع خشونت خودمان را با انواع و اقسام رفتارهای مختلف نشان می‌دهیم.  به همین دلیل  چه در کارهای تألیفی و چه در کارهای ترجمه دنبال چیزهایی  هستیم که می‌شود زندگی را در طبیعت پیدا کرد و آن را در اختیار بچه‌ها قرار دهیم. اما متأسفانه آدم‌ها یک مقدار دیر شروع کردند در مورد بحث و گفت و گو درباره محیط زیست. دیر از این حیث که بخش بزرگی از مهمترین جانورانی که ما در طبیعت‌مان داشتیم دیگر از بین رفته وعملاً آن چند تایی که باقی مانده‌اند دیگر صاحب زندگی نیستند . مثلا چند قلاده  یوزپلنگ بیشتر نمونده  این یعنی اصولاً دیگر یوزپلنگ وجود ندارد  و ما فقط دلمان را خوش کرده‌ایم به ده تا بیست تا قلاده‌ای که این جا  و آن جا به زحمت می‌شود دید. یا پروانه‌ها دیگر وجود ندارند و یا سمندر همین طور.

اما  تمام تلاشمان این است که با نگاه مجدد شاید بچه‌ها  بتوانند با تصویر‌های زیبایی که مجموعه  دارد روی صفحات کاغذ گوشه‌ای از طبیعت را ببینند و شاید شناختن بیشتر، اطلاعات بیشتر، رنگ‌های کاملاً واقعی‌ای که در این صفحات وجود دارد بتواند ایجاد علاقه و دوست داشتن در دل بچه‌ها ایجاد بکند، و شاید بچه‌ها  مقداری متفاوت از ما  بزرگترها با آب، گیاهان و جانوران برخورد کنند».

نوسنده کتاب «فرهنگ اعلام کودک» در پایان  در مورد کار جدیدش گفت: «زنگ اخلاق کتاب جدیدم است که برای چاپ در انتشارات مدرسه آماده کرده‌ام و در حال حاضر در مرحله صفحه‌آرایی است. در مورد این کتاب می‌توانم بگویم  عملاً به یک شکلی آموزش اخلاق است. این کتاب می‌تواند کاربرد آموزشی داشته باشد. یعنی  مربیان می‌توانند چه در مدرسه‌ها و چه در کلاس‌های آموزشی  این کتاب را آموزش دهند. «زنگ اخلاق»  شامل هشت مولفه‌ اخلاقی  مثل مسوولیت‌پذیری، عدالت، دوست داشتن، صبوری، احترام و…است. هر فصل کتاب حُسن یک زنگ را دارد.  سعی کردم به نحوی هر مؤلفه را  برجسته کنم و خواننده را  به بحث وادارم که آیا ما با این مؤلفه به دنیا می‌آییم یا قابل آموزش است. چارچوب این کتاب با توجه به فصل‌هایی که دارد قابل گفت و گو است. در واقع بچه‌ها می‌توانند با هم و با معلمشان گفت و گو کنند تا بتوانند ارتباط خودشان را با این مؤلفه اخلاقی مثلاً مسوولیت‌پذیری دنبال کنند».

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه