به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ «استقلال ایرانیان زیر نفوذ بیگانگان» عنوان کتابی با موضوع نفوذ و تسلط بیگانگان بر ایران است  که به زودی توسط انتشارات مدرسه منتشر می‌شود. برای تالیف این کتاب از اسناد لانه جاسوسی استفاده شده است، به همین مناسبت در آستانه روز ۱۳ آبان با محقق و پژوهشگراین کتاب به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
جواد کاموربخشایش در گفتگو با روابط عمومی انتشارات مدرسه درباره این اثر گفت: «استقلال ایرانیان زیر نفوذ بیگانگان»که با همکاری دکتر جاوید قاسم پور در دو جلد نوشته شده است، فرایند نفوذ و تسلط کشورهایی مانند روسیه، آمریکا و انگلستان را در دوره‌های مختلف بر ایران بررسی می‌کند.
این مولف ادامه داد: این کتاب بخش‌های مختلفی دارد که بخش اول آن مرتبط با بسترسازی نفوذ این سه کشور در برهه‌های مختلف است. این نفوذ و سلطه از روسیه شروع می‌شود، بعد هم انگلستان و آمریکا درصد نفوذ و سلطه بر می‌آیند. از دوره قاجار که بخواهیم بررسی کنیم، اول روسیه نفوذ می‌کند و بعد انگلستان ورود پیدا می‌کند و آرام آرام و بتدریج سر و کله آمریکا هم پیدا می‌شود.
کامور بخشایش افزود: این کشورها با عقد قراردادهای مختلف در ایران نفوذ پیدا کنند و در دوره‌های طولانی سلطه‌گری می‌کنند. آن‌ها با امتیازهایی که از ایران می‌گیرند، استقلال کشور را مخدوش می‌کنند. با بحث نفت و استخراج آن، پای آمریکایی‌ها به میان کشیده می‌شود که در سه مرحله بر ایران تسلط پیدا می‌کند. مرحله اول بسترسازی برای نفوذ است که تمام امکانات و راه‌ها را شناسایی می‌کند. این نفوذ که فرهنگی هم هست، در دوره پهلوی به اوج خود می‌رسد.
او ادامه داد: در مرحله بعدی بحث تسلط و سلطه‌گری است. از سال ۱۳۳۲ تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی این سلطه ادامه پیدا می‌کند. در این دوره شاهد عقد قراردادهای زیادی هستیم که رژیم پهلوی در اختیار آمریکایی‌ها قرار می‌دهد. آمریکا ازهمه لحاظ بر ایران تسلط پیدا می‌کند و در تمام امور دخالت می‌کند و حکومت‌های دست نشانده خود را سر کار می‌آورد و هدایت می‌کند. این دولت‌های دست نشانده، مطیع تمام قد دولت‌های آمریکا هستند.
این پژوهشگر تاریخ معاصر ایران گفت: این مسئله به ویژه از سال ۱۳۴۰ بیشتر قدرت پیدا می‌کند و در همین سال‌هاست که حضرت امام خمینی(ره) آگاهی بخشی می‌کنند و نهضت امام شروع می‌شود. ولی با تمام این مخالفت‌های روحانیون این تسلط ادامه پیدا می‌کند. البته برای این که ظاهرسازی کنند یک بخش‌هایی را کوتاه می‌آیند. اما در زیرساخت‌های کشور،برنامه‌های درازمدت خود را در حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی ادامه می‌دهند. که این تسلط و سلطه تا انقلاب اسلامی ادامه پیدا می‌کند.
او افزود: در بخش انتهایی دوران پس از پیروزی انقلاب را بررسی می‌کنیم. سال‌های اول انقلاب را روایت کردیم و اثبات می‌کنیم که پایان سلطه این کشورها بر ایران اتفاق می‌افتد و با انقلاب بر سلطه آن‌ها خط بطلان کشیده می‌شود.
کامور بخشایش ادامه داد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری که اسناد لانه جاسوسی بیشتر مورد مطالعه و پژوهش قرار بگیرد، این اثر تکیه زده است بر اسنادی که از آن لانه جاسوسی به دست آمده است. این کتاب نشان می‌دهد که چقدر بیگانگان بر ایران نفوذ و سلطه داشته‌اند. البته در بخش اول کتاب، از منابع معتبر دیگر بهره‌برداری شده است تا نشان داده شود که نفوذ در ایران چطور شکل گرفت.
به گفته جواد کامور بخشایش این کتاب در دو جلد برای نسل جوان تالیف شده است.
او گفت: تلاش عمده مولفان در این دو جلد این است که کشورهای سلطه‌گر به چه قصدی و با چه برنامه‌ای در ایران نفوذ کردند و برای نفوذ خود چطور بسترسازی کردند. و چقدر سلطه‌شان تداوم پیدا کرد و چه اهدافی از این نفوذ داشتند.
کامور بخشایش در انتها یادآوری کرد: در نگارش هم سعی کردیم به زبان ساده‌تر مسائل پیچیده را بیان کنیم تا نسل نوجوان و جوان هم بتواند آگاهی پیدا کند نسبت به تاریخ معاصر.