به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه؛ کتاب کمک آموزشی «خلیج فارس» نوشته سیروس غفاریان که پیشتردر انتشارات مدرسه چاپ شده بود اکنون به چاپ دوم رسیده است ودر فروشگاههای این انتشارات در دسترس علاقه مندان به ویژه دانش آموزان و فرهنگیان قرار دارد. غفاریان در مورد هدف از نوشتن این کتاب گفت: « سالیان سال در این فکر بودم که کتاب «خلیج فارس» را بنویسم. چون بعضی از کشورها ی معاند و دشمن ایران در مورد خلیج فارس حرف هایی می‌زنند که سوابق عربی برای آن می‌تراشیدند. اما من با توجه به مدارک و شواهدی که در کتاب های تاریخی بود کتاب خلیج فارس را نوشته‌ام و همه دال بر این دارد که تعلق خلیج فارس به ایران بوده است. اگر از یک عرب دانشمند بپرسید حتما به شما خواهد گفت در دانشگاه های بغداد و قاهره کتاب های مرجعی است که در آن کتاب‌‌ها دلایل و شواهد فارس‌بودن این خلیج را می گوید. من هم با کتابم شواهد و مدارک موجود را بررسی کردم.»
او به مورد اختلاف بین ایران و اعراب سر خلیج فارس اشاره کرد و گفت:« اما چی شد که اختلاف بین ما و اعراب افتاد؟ چون عبدالکریم قاسم رئیس وقت عراق و جمال عبدلناصر ریئس جمهور مصر با رژیم ایران اختلاف داشتند، عربی کردن خلیج را مطرح کردند. و به این صورت بین ما و کشورهای عربی یک نوع جنگ لفظی شروع شد. اما دولت ایران درمجامع بین المللی مدارک خودش را ارائه داد و تا آذر ۱۳۷۰ شمسی نیروی دریایی ایران علاوه برسلطه خلیج فارس، تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی را از دست شیوخ خلیج فارس در آوردند و آن ها سلطه ایران بر این منطقه را پذیرفتند. ولی سیاست های استعماری نظیر آمریکا و انگلستان و کشورهای دیگر که می خواستند از کشورهای عربی نفت زیادتر و ارزان تر بخرند به پشتیبانی از آن ها بر خواستند و پول دادند ونام عربی را دربعضی از مجلات آمریکایی قید کردند».
وی همچنین به ساده نویسی این کتاب اشاره کرد و از فرق بین این کتاب و کتاب های زیادی که برای خلیج فارس نوشته است گفت:« این کتاب بسیار ساده نوشته شده است و درک آن برای دانش آموزان خیلی راحت است. کتاب های زیادی در مورد خلیج فارس نوشته شده اما خیلی قطور هستند، مثلا ۱۰۰۰ صفحه. این ها به درد دانش آموزان ابتدایی و راهنمایی نمی خورد. اما کتاب من دویست صفحه با عکس رنگی است که مختص برای دانش آموزان نوشته شده است نظر من این است که این کتاب را برای آموزش و پرورش هر استانی بفرستند و مسولان هر استان این کتاب را بین مدارس توزیع کنند و دانش آموزان آن را خریداری نمایند».