تاریخچه

موسسه فرهنگی مدرسه برهان زیر مجموعه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۶۸ با نام انتشارات مدرسه و با موافقت دکتر حداد عادل معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش وبرنامه‌ریزی آموزشی وقت فعالیت خود را آغاز نمود. این موسسه تاکنون توانسته بالغ بر ۳۰۰۰ عنوان کتاب در حوزه‌های قرآن و معارف  دینی، ادبیات، هنر، برنامه‌ریزی آموزشی، پژوهشی و… به چاپ رسانده است و نائل به دریافت ۱۰ دوره عنوانِ ناشر برگزیده سال از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ناشربرگزیده سی سال انقلاب اسلامی ، ۵ عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و ۲ عنوان کتاب تقدیری سال، ناشر برتر کشور در ادوار مختلف جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد و کسب بیش از ۲۰۰ جایزه از جشنواره‌های ملی و بین‌المللی شده است.

 

اهداف

موسسه فرهنگی مدرسه برهان با هدف پشتیبانی از برنامه‌ درسی ملی،  برنامه‌های زیر را دنبال می‌کند:

۱- توسعه و ترویج فعالیت‌های فرهنگی اعم از: خرید و فروش کتاب، تولید و نشر کتاب، برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، تأسیس چاپخانه و صنایع وابسته، حمایت از دست‌اندرکاران خدمات فرهنگی، برگزاری همایش‌های علمی و فرهنگی، کمک به تجهیز کتاب‌خانه‌ها، شناسایی استعدادهای برتر، کمک به معلمان سراسر کشور.
۲- توسعه و ترویج فعالیت‌های هنری اعم از: انتشار آثار مکتوب هنری، برگزاری نمایشگاه‌های هنری،  تولید و تکثیر آثار صوتی و تصویری
۳- توسعه و ترویج فعالیت‌های سینمایی، سمعی و بصری اعم از: برگزاری نمایشگاه‌های عکس و اسلاید، تولید فیلم‌های مستند، آموزشی، علمی، تاریخی و …
۴- توسعه و ترویج فعالیت‌های مطبوعاتی و تبلیغاتی اعم از: انتشار مجله، بولتن و نشریه، انجام کلیه عملیات تبلیغاتی، همکاری فنی و انتشاراتی و مبادله علمی و فرهنگی با مدیران سازمان و اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و خصوصی
۵- توسعه و ترویج فعالیت‌های آموزشی اعم از: آموزش فرایند تولید و تکثیر آثار مختلف فرهنگی به علاقمندان، انجام فعالیت در زمینه IT و ICT- تولید و توزیع انواع محصولات آموزشی اعم از الکترونیک و چاپی، تهیه و تدوین و تولید و توزیع انواع منابع آموزشی و کمک آموزشی و کمک درسی.
۶- توسعه و ترویج فعالیت‌های پژوهشی اعم از: تهیه و اجرای طرح های مطالعاتی، تحقیقاتی و علمی آموزشی در زمینه‌های مختلف فرهنگی- مطالعه در زمینه دانش فنی چاپ و انتشار برای بکارگیری آن،  عرضه خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌های علمی و فرهنگی به سایر مؤسسات و یا افراد.

مسئولیت‌ها و وظایف

مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان به‌عنوان ناشر الگو و اختصاصی تولید و نشر کتاب‌ و محصولات فرهنگی با رویکرد آموزشی و پیش بینی شده در برنامه درسی ملی و یا کتب درسی مسؤلیت‌ها و وظایف زیر را بر عهده دارد:

۱- تولید و نشر کتاب‌ها و ابزار کمک آموزشی مطابق با کتاب درسی با کیفیت مناسب و شأن معلمان و دانش‌آموزان.
۲- توسعه برنامه‌های آموزشی و پژوهشی با توجه به کتاب‌های درسی، کمک آموزشی و… برای مخاطبان.
۳- بازارسازی علمی-تخصصی برای محصولات و خدمات موسسه.
۴- توسعه فعالیت‌های آموزشی، خدماتی و پژوهشی IT و ICT برای فرهنگیان، دانش‌آموزان و سایر اقشار.
۵- توسعه و تولید محصولات مناسب و مطلوب در حمایت از سند تحول و سند درس ملی.
۶- ایجاد نمایندگی‌های فعال و خلاق در مناطق مختلف کشور به‌صورت نمایندگان مدرسه‌ای یا شعب موسسه جهت ارایه خدمات به بهترین نحو ممکن.
۷- توسعه فعالیت‌ها در خارج از مرزهای کشور به‌صورت بین‌المللی با رویکرد توجه به کشورهای فرسی زبان و تولیدات مناسب جهانی برای اسلام.

۸- تعامل متقابل و مشترک با بخش‌ها و دفاتر مختلف وزارت آموزش و پرورش برای توسعه خدمات و محصولات و سایر ادارات و نهادها جهت ایجاد بستر آموزشی و خدماتی مناسب برای کلیه اقشار جامعه.

 

مزایای محصولات و خدمات

۱- کیفیت ممتاز محصولات از جنبه محتوایی و هم چنین نوع کاغذ، چاپ، تصویرگری و… بر اساس استانداردهای ملی و بین‌المللی.
۲- رویکرد آموزشی و تربیتی با توجه به  و در راستای سند تحول بنیادین و اهداف برنامه درسی ملی

۳- مدرسه‌محور بودن تولیدات موسسه به‌منظور یاری رساندن به اولیاء، معلمان و مربیان.

 

 امتیازات ویژه‌ی مؤسسه

 

۱- انتشار انحصاری کتاب‌های کار مدرسه  با هدف پشتیبانی از محتوای برنامه کتاب اولی.

۲-  وابسته به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و وزارت آموزش و پرورش.
۳ بهره‌مندی از کارشناسان، مؤلفان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در برنامه‌های تألیفی
۴- دارا بودن سامانه ملی پخش مدرسه.
۵- ناشر برگزیده و منحصربه‌فرد وزارت آموزش و پرورش در تولید و تألیف کتاب‌های کمک آموزشی متناسب و معادل با کتاب‌های درسی.
۶- سرعت عمل بالا در بررسی آثار مؤلفان جهت مراحل چاپ
۷- برخورداری از کیفیت مطابق با استانداردهای کتاب‌های درسی در تألیفات به‌واسطه‌ی وابستگی به سازمان و همکاری با مؤلفان سازمان

 

جلوه‌های تلاش

انتشارات مدرسه علاوه بر فعالیت‌های جاری یک مؤسسه فرهنگی و انجام چاپ کتاب، بااستفاده از ظرفیت‌های موجود، اقدام به طراحی برنامه‌هایی تازه برای پاسخگویی به نیاز‌های اخیر مخاطبان نموده است. این اقدامات باعث شده است تا فضای جدیدی در حوزه تولید محتوا و دسترسی مخاطبان متنوع انتشارات به محصولات از سال۱۳۹۶  تاکنون فراهم آید.

 

راه اندازی سامانه ملی پخش  مدرسه

تآمین کتاب‌های مناسب برای واحد‌های آموزشی، بر اساس مصوبه ۸۲۸ شورایعالی آموزش و پرورش و تسهیل دسترسی مخاطبان به آثار مورد تآیید کمیته ساماندهی منابع تربیتی _ آموزشی رشد یکی از مهم‌ترین دغدغه های وزارت آموزش و پرورش ، به ویژه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بوده است که درپاسخ به این نیاز، انتشارات مدرسه با استفاده از نظرات و دیدگاه‌های کارشناسان مختلف در وزارت آموزش و پرورش، اتحادیه‌های نشر کتاب و کتابفروشان برتر کشور اقدام به مطالعه و راه اندازی سامانه پخش مدرسه از سال ۱۳۹۸ نموده است.

در این طرح کلیه ادارات آموزش و پرورش و مدارس می‌توانند از سه طریق به سهولت و با کوتاه ترین زمان به کتاب‌های مورد تآیید ناشران برتر کشور دسترسی داشته باشند. بیش از ۱۵۰ ناشر از سراسر ایران در اجرای این طرح با انتشارات مدرسه همکاری می‌کنند.

۱- از طریق پایگاه آنلاین www.pakhshmadreseh.ir

۲- نمایشگاه و فروشگاه دایمی پخش مدرسه در تهران

۳- برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کتاب به صورت متمرکز در سطح استان‌ها

 

کتاب دیجیتال

با عنایت به راهکار ۱-۱۷ سند تحول بنیادین و با اولویت پر کردن شکاف دیجیتالی بین مناطق آموزشی و تسهیل دسترسی مخاطبان به محتوای دیجیتال، انتشارات مدرسه اقدام به تولید کتاب دیجیتال از سال ۱۳۹۶ نموده است.

برترین کتاب‌های انتشارات مدرسه به صورت e-book  و آنلاین از طریق پلتفرم بوفه- اپلیکیشن اختصاصی کتابخوان انتشارات مدرسه هم اکنون در اختیار مخاطبان در سراسر ایران است و در بسیاری از موارد که مخاطبان امکان دسترسی به کتاب‌های کاغذی را ندارد، این کتاب‌ها با شرایطی بسیار آسان  و مناسب از طریق اینترنت بر روی رایانه شخصی، تبلت و یا حتی تلفن‌های همراه در اختیار‌شان قرار دارد.

 

کتاب روشن، کتاب صوتی، کتاب فیلم  و کتاب تعاملی

امروزه لازم است تا از همه ظرفیت‌هایی که منجر به دسترسی بیشتر مخاطبان به کتاب‌های خوب می‌شود استفاده کرد. به همین منظور از سال ۱۳۹۸ انتشارات مدرسه تولید گونه های متنوع کتاب را برای مخاطبان تدارک دیده است.

تولید کتاب به خط بریل برای نابینایان که با استقبال خوبی مواجهه شده و برخی ازآنها به تجدید چاپ رسیده است. ، نخستین گام در این حوزه است. علاوه بر این کتاب‌هایی نیز با رعایت استانداردهای فنی برای عزیزان کم‌بینا تولید و عرضه شده است.

تولید و عرضه کتاب صوتی ، اتفاق دلگرم کننده دیگری برای دوستداران کتاب های انتشارات مدرسه است، هم اینک مخاطبان انتشارات می‌توانند کتاب‌های صوتی مورد علاقه خود را از طریق اپلیکیشن‌ها و سایت‌های مختلف مرتبط بارگزاری و خریداری نمایند و از آن استفاده کنند. کتاب به علاوه انیمیشن نیز برای خردسالان با همکاری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی تولید و عرضه شده که مورد استقبال خردسالان و خانواده ها قرار گرفته است.

یکی دیگر از تولیدات این حوزه، تولید مجموعه کتاب های تعاملی «رفت و آمد در شهر» با هدف آموزش شهروندی به کودکان است که علاوه بر اپلیکیشن، از طریق کافه بازار و…. سایر محیط‌های عرضه محتوای دیجیتال قابل دسترسی است.

 

راه اندازی خودروی نمایشگاهی بوفه

انتشارات مدرسه نمایشگاه کتاب را به مدرسه‌ها می‌برد. از آبانماه ۱۳۹۷ و همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی، خودروی نمایشگاهی بوفه فعالیت خود را آغاز کرده است. این نمایشگاه کتاب سیار با هماهنگی مدارس، اقدام به عرضه کتاب و محصولات فرهنگی مرتبط با آن‌ها می‌نماید.

 

فروشگاه‌های آن‌‌لاین مدرسه و فروش از راه دور

گسترش بهره برداری از ظرفیت‌های آموزش و یادگیری غیر حضوری و مجازی در برنامه‌های آموزشی و تربیتی دانش‌آموزان و معلمان و خانواده های ایرانی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های انتشارات مدرسه در سال‌های اخیر بوده است. برای تأمین نیاز های مدارس، معلمان و خانواده‌های دانش‌آموزان، سه درگاه اینترنتی در فضای وب پیش‌بینی شده است.

الف: سایت eboofeh با هدف عرضه آثار انتشارات مدرسه.

ب- سایت پخش مدرسه با ارائه کتاب‌های مورد تأیید سامان بخشی منابع آموزشی –تربیتی رشد.

ج- سایت انما بازار : enmabazar.ir  : عرضه کننده ابزار‌های آموزشی و محصولات کمک آموزشی .

طرح همگام‌ با مدرسه  

در این طرح که از سال ۱۳۹۷ آغاز شده است هر مدرسه  می‌تواند به سهولت سفارش‌های خود را  با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدرسه‌ای، همایش‌های فرهنگی- وزشی، اشتراک کتاب و… به انتشارات را اعلام کند و با تسهیلات ویژه‌ی طرح آن را دریافت نمایند.

 

افتخارات و جوایز آثار انتشارات مدرسه

موسسه فرهنگی مدرسه برهان در طول سال‌های فعالیت خود مفتخر به دریافت:

 

سال ۱۳۷۴

لوح تقدیر به پاس تلاش در مسیر اشاعه فرهنگ و نشر آثار علمی از سوی ریاست محترم جمهور وقت

سال ۱۳۷۶
۱- تندیس برترین ناشر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب

سال ۱۳۸۱
۱- تندیس برترین ناشر کتاب کمک آموزشی در دوره‌ی متوسطه در جشنواره کتاب‌های تربیتی رشد

سال ۱۳۸۲
۱- لوح تقدیر به پاس سال‌ها تلاش در حوزه علم و فرهنگ و اشاعه آن در میان دانش‌آموزان و فرهنگیان

سال ۱۳۸۳
۱-  دریافت استاندارد ISO 9001:2000

سال ۱۳۸۶
۱- لوح تقدیر به پاس تألیف و تولید کتاب فوت کوزه‌گری از سوی شورای کتاب کودک
۲- لوح تقدیر به پاس تألیف و تولید رمان حضرت محمد (ص) در همایش بین‌المللی سیمای پیامبر و برنامه‌درسی
۳- لوح تقدیر به پاس نشر آثار در راستای ارتقاء فرهنگ ناب اسلامی-ایرانی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

سال ۱۳۸۷
۱- لوح تقدیر به پاس سال‌ها تلاش در نشر آثار علمی و فرهنگی دانش‌آموزان و فرهنگیان از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
۲- لوح تقدیر و برنده کتاب شایسته فصل به پاس تألیف و نشر کتاب «بهترین پرهیزگاران» ازسوی خانه  کتاب

سال ۱۳۸۸
۱- لوح تقدیر به‌عنوان یکی از ناشران برتر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب
۲- لوح تقدیر و برگزیده ناشران به پاس تألیف و نشر کتاب به ملخ نگاه کن از سوی انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در جشنواره کتاب برتر
۳- لوح تقدیر و تندیس برترین ناشران کتب کمک آموزشی در جشنواره کتاب‌های تربیتی رشد برای تولید و نشر کتب در مقاطع ابتدایی و راهنمایی

سال ۱۳۸۹
۱- لوح تقدیر و برنده کتاب شایسته فصل به پاس تألیف و نشر کتاب رنگین کمان پژوهش از سوی خانه کتاب
۲- لوح تقدیر و تندیس برترین ناشران کتب کمک آموزشی در جشنواره کتاب‌های تربیتی رشد برای تولید و نشر کتب در مقاطع ابتدایی و راهنمایی
۳- لوح تقدیر به پاس تألیف و تولید کتاب به ملخ نگاه کن از سوی شورای کتاب کودک
۴- لوح تقدیر از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در نخستین آیین تقدیر از پدیدآورندگان
 

سال ۱۳۹۰
۱- لوح تقدیر و تندیس ناشر برتر کشور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی .

سال ۱۳۹۱
۱- لوح تقدیر به پاس تألیف و نشر آثار در راستای اهداف برنامه درسی از سوی وزیر آموزش و پرورش.
۲- لوح تقدیر و تندیس برترین ناشران کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب

سال ۱۳۹۲
۱- لوح تقدیر و تندیس به پاس تألیفات در خصوص منابع آموزشی در هشتمین مراسم تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی
۲- لوح تقدیر به پاس نشر آثار آموزشی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب
۳- لوح تقدیر و تندیس در همایش تجلیل از پیشکسوتان امور تربیتی

سال ۱۳۹۳
۱- لوح تقدیر و تندیس به پاس تألیف و تولید کتاب‌های کمک آموزشی در یازدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد
۲- لوح تقدیر و ناشر برگزیده به پاس تألیف و نظر کتاب امیرحسین فردی در جشنواره کتاب کودک و نوجوان
۳- لوح تقدیر به پاس تألیف و نشر کتاب مهارت‌های زندگی و اوقات فراغت

سال ۱۳۹۴
۱- لوح سپاس و تقدیر به پاس ترویج فرهنگ کتابخوانی و تأمین منابع آموزشی و نشر آثار فرهنگی و علمی از سوی مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های: زنجان، گیلان، همدان، سمنان و کرمانشاه
۲- لوح تقدیر به پاس تألیف و تولید و نشر کتاب دانشنامه نهج‌البلاغه از سوی معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی
۳- لوح تقدیر به پاس فعالیت و نشر آثار در راستای اهداف برنامه درسی از سوی معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی
۴- لوح تقدیر و تندیس به پاس نشر کتاب در حوزه تربیتی و کمک آموزشی در جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد
۵- لوح تقدیر به پاس تألیف و نشر کتاب دست‌نامه شهاب از سوی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری

۶-لوح سپاس به پاس برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرستان گلپایگان از سوی فرماندار و مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان

سال ۱۳۹۵ 

۱- لوح سپاس و تقدیر از شورای کتاب به بهانه برگزیده شدن کتاب اندیشه‌ها و راز‌های نوجوانی در حوزه مهارت‌های زندگی نوجوان

۲- لوح سپاس و تقدیر به بهانه برگزیده شدن کتاب از اتم تا کیهان ترجمه مینا مهر ورز- در جشنواره کتاب برتر برگزیده داوران کودک و نوجوان.

 

سال ۱۳۹۶د

۱-ریافت نشان و لوح تقدیر ناشر برگزیده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۲-برگزیده ناشر نمونه از جشنواره رشد

سال ۱۳۹۷

ناشر برتر جشنواره کتاب‌های آموزشی- تربیتی رشد

 سال ۱۳۹۸

۱-دریافت تندیس ناشر سبز در نمایشگاه کتاب همدان

۲-دریافت عنوان کتاب برتر رشد توسط  کتاب «دایره المعارف هندسه»

۳- تقدیر از کتاب همراه بانوی کبریا به عنوان کتاب برتر رشد

۴-تقدیر اداره کل آموزش و پرورش استان مازندران از انتشارات مدرسه به عنوان ناشر حامی آموزش و پرورش استان

۵- راه یافتن کتاب «سیمرغ » به فهرست کلاغ سفید؛کتابخانه بین المللی مونیخ

 

سال ۱۳۹۹

۱-کسب رتبه اول بخش داستان از دوازدهمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی توسط کتاب «دختر ماه»

۲-کسب رتبه دوم بخش داستان از دوازدهمین  جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی توسط مجموعه «حکایت حضور»

۳-دریافت نشان برترین ناشر حامی طراحی کتاب از چهارمین دو سالانه نشانه شیرازه

۴- دریافت عنوان برتر نشان شیرازه توسط کتاب «ضحاک ماردوش»

۵-دریافت جایزه بهترین مدیر هنری ناشر توسط مدیر هنری انتشارات مدرسه از چهارمین دو سالانه نشان شیرازه

۶-راه یافتن به بیست و هشتمین دوره از مسابقات بین المللی تصویرگری دوسالانه براتیسلاوا  توسط دو کتاب «سیمرغ» و «شاه و ماه»

۷-راه یافتن به نمایشگاه تصویرگری کنکور نامی توسط کتاب «سیمرغ»

۸-دریافت تندیس و لوح تقدیر از جشنواره مهدی آذر یزدی توسط کتاب«لطیف‌های زیر خاکی عبید زاکانی (نسخه بریل – ویژه نابینایان)

سال ۱۴۰۰

۱-کسب پلاک طلای جشنواره تصویرگری براتیسلاوا توسط کتاب «سیمرغ »

۲-کسب جایزه تصویرگری کتاب سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان توسط کتاب «ضحاک ماردوش»

۳-راه یافتن کتاب «ضحاک ماردوش» به فهرست کلاغ سفید؛کتابخانه بین المللی مونیخ

 

سال ۱۴۰۱

۱-

برچسب ها: