کتاب «قلب کوچک دیوانه‌ی من» نوشته‌ی زاویه لوران پتی و با ترجمه‌ی شیرین صفایی مولوی توسط انتشارات مدرسه منتشر و روانه‌ی بازار نشر شد.

 به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه: داستان« قلب کوچک دیوانه‌ی من» از زبان سیساندا، قهرمان باهوش و باشهامت کتاب، روایت می‌شود.

سیساندا هر روز صبح که بیدار می‌شود، ضربان قلبش و همچنین روزهای عمرش را می‌شمارد. او هر روز صبح مادرش را می‌بیند که برای دویدن میان تپه‌ها از خانه بیرون می‌رود. مادرش تا جاهایی که حتی چوپان‌ها با گله‌هایشان نمی‌روند پیش می‌رود و ساعتها می‌دود و می‌دود. سیساندا خودش نمی‌تواند بدود. قلب کوچک دیوانه‌اش این اجازه را به او نمی‌دهد؛ آخر قلب او با قلب همه‌ی آدمها فرق دارد…

برای آنکه قلبش مثل قلب همه شود، پول زیادی لازم است… یک میلیون ِکل! پدر و مادرش برای به دست آوردن این‌همه پول باید سی‌و هشت سال و سه ماه و بیست روز کار کنند. ولی روزی این حساب و کتاب دقیق سیساندا به هم می‌خورد. او متوجه می‌شود که ممکن است مادر تیزپایش بتواند از دویدن پول دربیاورد…

از طریق نگاه راوی داستان، با خانواده‌ی او و اهالی دهکده‌ای کوچک در آفریقا آشنا می‌شویم و عشق و تلاش بی‌نظیر مادر و مهر و عطوفت جاری در روابط مردمی خونگرم را به‌خوبی حس می‌کنیم.

بنابراین گزارش، زاویه لوران پتی، نویسنده‌ی فرانسوی کتاب، این داستان را هم مانند بسیاری داستانهای دیگرش از ماجرایی واقعی که در روزنامه خوانده الهام گرفته است. ایشان برای آثار متعددش برنده‌ی جایزه‌های بسیار بوده و از جمله چهار جایزه‌ی ادبی برای نگارش این‌کتاب کسب کرده است.

شیرین صفایی مولوی درباره‌ی انتخاب این کتاب برای ترجمه به خبرنگار انتشارات مدرسه گفت: “آقای پتی نویسنده‌ای نسبتا پرکار است و جایزه‌های بسیاری هم کسب کرده است. به نظر من، یکی از مشخصه‌های مهم و جالب کار ایشان این است که داستان‌ها معمولا در نقاط مختلفی از  دنیا اتفاق می‌افتند و اغلب هم از ماجراهایی واقعی الهام گرفته شده‌اند. خواننده، از خلال داستانهایی همیشه پرکشش، با زندگی در مناطقی اغلب خیلی متفاوت از محیط زندگی خودش آشنا می‌شود.

از دید بنده خصوصا داستانهایی که برای نوجوانان نوشته می‌شوند باید در درجه‌ی اول سرگرم‌کننده باشند، طوری که رغبت خواندن و پیگیری داستان را به خواننده‌شان بدهند. در کنار این شرط اولیه، آنچه به ویژه در مورد “قلب کوچک دیوانه‌ی من” برای من جذاب بود، روحیه‌ی خاص قهرمان کوچک کتاب در مواجهه با مشکلات دشواریست که با آنها دست‌به‌گریبان است. برغم مشکلات عدیده و شرایط سخت منطقه‌ای که ماجرا در آن می‌گذرد، شخصیتهای اصلی کتاب قوی و تسلیم‌ناپذیرند و تحسین مخاطب را به جای هر گونه حس ترحم برمی‌انگیزند. شاید در جامعه‌ی خودمان هم چنین نمونه‌هایی کم نباشند؛ با این حال فکر می‌کنم که خصوصا در شرایط حاضر، بسیار ارزشمند است اگر بتوانیم در قالب چنین داستانهایی که در نقاط متفاوتی از دنیا روی می‌دهند، الگوهایی هر چه بیشتر و متنوع‌تر از امید و پشتکار به نسل نوجوانمان عرضه کنیم.”

رمان «قلب کوچک دیوانه‌ی من» مشتمل بر ۳۹ فصل در فروشگاه‌های سراسر کشور و همچنین فروشگاه اینترنتی انتشارات مدرسه در دسترس مخاطبان قرار دارد.