وزیر آموزش و پرورش در حکمی دکتر حسن ملکی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه، به نقل از روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، متن ابلاغ محسن حاجی میرزایی خطاب به دکتر حسن ملکی به شرح زیر است:

برادر گرامی جناب آقای حسن ملکی

در اجرای ماده ۵ قانون تشکیل سازمان، و با توجه به صلاحیت و تجربیات جناب عالی، به موجب این ابلاغ به عنوان«معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی» منصوب می شوید.

امید است با اتکال به خداوند متعال، پیروی از منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی)و سیاست های ریاست محترم جمهور، ضمن توجه به اولویت ها و سیاست های وزارت متبوع، در اجرای موارد ذیل اهتمام جدی داشته و نتیجه اقدامات را مستمراً  به اینجانب گزارش نمایید.

  1.  اجرای دقیق قانون تاسیس سازمان، برنامه درسی ملی، بازنگری، اصلاح و بهبود سیاست ها و خط مشی های سازمان، در چهارچوب قوانین و مصوبات هیأت امناء و سایر اسناد تحولی.
  2.  توجه ویژه به جایگاه پژوهش در سازمان و نهادینه کردن آن در طراحی، تولید و اجرای برنامه های آموزشی و درسی و ایجاد نظام علمی برای استفاده از نظرات و تجربیات معلمان، مربیان، مدیران مدارس و صاحب نظران حوزه و دانشگاه.
  3.  ارزشیابی از برنامه های درسی در حال اجرا و طراحی و تولید راهنمای برنامه درسی حوزه های تربیت و یادگیری، متناسب با نیازهای حال و آینده کشور و توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۹٫
  4.  توجه به اصل ۱۵ قانون اساسی و برنامه‌ریزی برای آموزش مطلوب«زبان، خط و ادبیات فارسی؛  و توجه به نقش و اهمیت«فرهنگ، هنر و تاریخ اسلامی، انقلابی و ملی» در برنامه های درسی.
  5.  حفظ انسجام و وحدت«برنامه های درسی؛ با برنامه های درسی تربیت معلم» و«روش ها و اقتضائات اجرای برنامه در سطح مدارس» و«شیوه های ارزشیابی از پیشرفت یادگیری دانش آموزان».
  6.  توجه به جایگاه و نقش محوری«مدرسه» در چهارچوب فصل چهارم سند تحول، بعنوان کانون عرضه خدمات، فرصت ها و تحولات آموزشی، پژوهشی، تربیتی، اجتماعی و فناوری.
  7.  اتخاذ تدابیر لازم برای ایجاد ثبات نسبی در برنامه های درسی مصوب و تجدید نظر در حجم محتوای کتب درسی و فرآیند تولید و عرضه آن با استفاده از فناوری های  نوین آموزشی و پرورشی با تاکید بر انتقال از کتاب به سمت بسته های یادگیری.
  8.  برنامه ریزی دقیق برای آموزش و توانمندسازی معلمان، مربیان، مدیران مدارس و کارشناسان ستاد و سازمان و ایجاد سامانه مناسب برای شناسایی و حمایت از اختراعات، ابتکارات، خلاقیت ها و  نوآوری های معلمان و کارشناسان.
  9.  توجه جدی به مهارت آموزی و کارآفرینی، ایجاد تنوع در محیط های یادگیری و غنی سازی منابع یادگیری در سطح مدارس با هماهنگی و تعامل موثر با معاونین آموزشی، پرورشی، تربیت بدنی و روسای سازمان های وابسته، دانشگاه های تابعه و مراکز ستادی.
  10.  توجه به دست آوردها و تجارب مفید سازمان، به خصوص بودجه ریزی عملیاتی، جلب مشارکت و همکاری، پژوهشگران، کارشناسان و مدیران سازمان، برگزاری مستمر جلسات هیأت امناء  و کمیسیون دائمی.

 توفیق روز افزون جناب عالی را در انجام وظایف محوله از خداوند متعال مسألت دارم.

 محسن حاجی میرزایی