گفت و گو با ابراهیم حسن بیگی
جای نوشتن رمان برای امام حسین (ع) خالی است
ابراهیم حسن بیگی یکی از نویسندگان پس از انقلاب اسلامی است که تاکنون در حوزه های دفاع مقدس و ایین های عاشورایی و انقلاب کتاب هایی را نوشته است و نامی آشنا برای کودکان و نوجوانان ایرانی حتی بین المللی است. رمان« حضرت محمد(ص)» به زبان های مختلف ترجمه شده است و تاکنون بازتاب خوبی در جهان داشته است. در ایام عاشورا با این نویسنده که تاکنون بیش از ۱۱۴ جلد کتاب رمان ،داستان کوتاه و داستان کودک و نوجوان دارد به گفت و گو نشسته ایم.

درباره عاشورا و و امام حسین(ع) برای کودکان و نوجوانان چه کتابی را پیشنهاد می دهید؟
«تشنه تر از من» کتاب خودم هست که در انتشارات مدرسه چاپ شده است. البته انتشارات مدرسه در مورد این موضوع کتاب های زیادی دارد.
نویسندگان کودک و نوجوان چه قدر به ارائه آثار ی متناسب با باورها و آیین های عاشورایی می پردازند؟
سال ها پیش درانتشارات مدرسه به عنوان پروژه ی کارهای عاشورایی مجموعه ای را کار کردیم که الان به عنوان مجموعه یاران امام حسین (ع) چاپ می شود. نگاه پروژه ای به این موضوع کمک می کند نویسنده ها آثاری را در این زمینه چاپ بکنند. در دوره ای مانند دهه هفتاد که ناشران و موسسات فرهنگی روی این موضوع با نویسنده ها کار کردند تقریبا آثار خوبی را توانستیم شاهد باشیم. ولی در مجموع نوشتن روی این موضوع بعد از مدتی افت کرده است. کتاب هایی در موضوعات عاشورایی کمتر تولید و یا در بعضی از مقاطع اصلا تولید نشده است. نمونه اش انتشارات مدرسه است که در دهه هشتاد و نود نسبت به دوره های قبل کارهای کمتری تولید کرده است. به نظر می رسد ترغیب نویسنده برای نوشتن در این موضوع یک مقدار به ناشرها بر می گردد. آن ها باید از نویسنده ها بخواهند در قالب پروژه این کارها را خلق بکنند.
البته برخی از نویسنده ها معتقدند که کارهای سفارشی و پروژه ای ذهن هنرمند را محدود می کند و خلاقیت را از او سلب می کند.
من این نظر را تایید نمی کنم. برای این که ما هر جا درحوزه های مختلف مانند عاشورا، دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به صورت پروژه ای کارها را پیش بردیم به نتیجه رسیدیم. کار پروژه ای هم به این معنی نیست که اگر ده تا نویسنده ده تا کار را انجام بدهد؛ هر ده تا کار عالی است. ولی در هر ده تا کار، چهارتا پنج کار خوب رامی توانیم شاهد باشیم. اگر همین پروژه ها و سفارش ها نبود شاید هرگز این کارها تولید نمی شد. من معتقدم که وقتی نویسنده سفارش می گیرد یا راجع به کاری به او سفارش داده می شود، کار خودش را انجام می دهد. برای همه ما موضوع عاشورا، دفاع مقدس وانقلاب دغدغه است. ولی شاید مشغله های دیگر اجازه نداده است یک نویسنده این کاررا خوب تولید بکند. اما شرایط و بسترمناسب برای تولید اثرکمک خواهد کرد که خلاقیت نویسنده فعال شود و کارخودش را انجام دهد. من معتقدم پروژه ها کمک می کند. اگر پروژه ها نباشد راهکارهای دیگری وجود ندارد که ما شاهد افزایش تولید کار در ایران باشیم.

شما خودتان در مورد این موضوع تاکنون چند کتاب دارید؟
من هر چه در مورد این موضوع نوشته ام انتشارات مدرسه چاپ کرده است. یکی از قدیمی ترین کارها «تشنه تر از من» است که البته این رمان با نام «عموجان عباس» در انتشارات مدرسه ۹ یا ۱۰ چاپ خورد. بعد از آن یک مقدار صفحه آرایی و نامش عوض شد و دوسال پیش با نام «تشنه تر ازمن » به چاپ مجدد رسید. « دو دست چون دو بال » نام کتاب دیگری است که در قالب همین پروژه ها چاپ شد. کتاب «آفتاب» راجع به امام حسین (ع)را دارم و…

قصد ندارید کتاب دیگری در این زمینه بنویسید؟
چرا. سال هاست قصد دارم راجع به خود امام حسین (ع) رمانی بنویسم، همان طور که رمان حضرت محمد(ص)را نوشتم که انتشارات مدرسه چاپ کرد، رمان قدیس درباره حضرت علی(ع) که نشر نیستان چاپ کرد. جای نوشتن رمان برای امام حسین (ع) خالی است، قصدش را دارم ولی اگر توفیقش را داشته باشم حتما این کار را خواهم کرد.

ترجمه رمان حضرت محمد(ص) به کجا رسید؟
بعد از ترجمه و چاپش به زبان های انگلیسی، عربی، ترکی و ازبکی ناشر چاپ انگلیسی اش به من گفت ناشر آلمانی و فرانسوی هم رویش کار می کنند. اما اطلاعات دیگری از این موضوع ندارم.

هشت جلد کتاب با نام ( نهضت های شیعی) چاپ شد. یادم هست سال ۹۴ در جایی عنوان کرده بودید که این پک ده جلدی است. سرنوشت آن دو جلد چی شد؟
دو جلد چاپ نشد. اخیرا صحبت هایی صورت گرفته است که آن دو جلد چاپ شود. قرار است تغییراتی به لحاظ فیزیکی در این هشت جلد کتاب ایجاد شود وچاپ دوم آن به همراه دو جلد دیگرمنتشر شود.